Kurumsal
 1. Anasayfa
 2. Kurumsal
 3. Sem

Sem

Genel merkezi İstanbul’da olan SEM Plastik, Silivri’deki 20 bin metrekarelik alana kurulu fabrikasının yanı sıra Malatya’daki 8 bin 500 metrekarelik fabrikasıyla sektörünün en büyük kapalı alana sahip üreticisi. SEM Plastik; plastik bardak, tabak, çatal, bıçak, dondurma kutuları, ayran bardakları, yoğurt kapları , hava yolları için catering ekipmanları ve gıda ambalajı çeşitlerini de içinde barındıran oldukça geniş bir ürün portföyüne sahip.

ISO9001, ISO 22000, BRC-IOP, HACCP, TSEK, FDA izni gibi belgelerle kalitesini tescilleyen SEM Plastik, ürünlerinde birinci sınıf, çevreci ve geri dönüşümlü hammadde kullanıyor.

EUPC, WFO, PAGEV, ISO, ITO, ASD, ASUD, PLMA, ITCA, ÇEVKOR , MECC , TOBB Plastik Kauçuk ve Kompozit Sanayi Meclisi gibi sivil toplum kuruluşlarına üyeliği bulunan ve bu kuruluşların birçoğunun yönetiminde olan SEM Plastik, sosyal sorumluluk projelerinde de yer alıyor. Silivri Spor Futbol Takımı, Adım Adım Oluşumu-Sivil Toplum Örgütü, McDonald’s Çocuk Vakfı, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Çevre Koruma ve Araştırma Vakfı (ÇEVKOR), ve Türk Kızılayı ile gerçekleştirilen projeler bunlardan bazıları.

Plastik gıda ambalajı üreten SEM Plastik, bünyesinde ayrıca, hammadde distribüsyon şirketi CredoyPolimer’i, 2006 yılında kurulan ve grubun dış ticaretini yürüten Sem Global Dış Ticaret’i ve Sem Stüdyo Design Solutions’ı bulunduruyor. Grup bünyesinde 350 kişi istihdam ediliyor.

SEM Plastik, Türkiye’nin ve dünyanın en büyük havayolu şirketlerine üretim yapıyor. Türk Hava Yolları, Emirates, Katar Hava Yolları ve Singapur Hava Yolları’nın yanı sıra Turkish DO&CO ve LSG Sky Chefs gibi yemek üreticileri müşterileri arasında yer alıyor. Dünyanın en iyi hava yolu şirketlerine ürünlerini sunan SEM Plastik’in bu alandaki müşteri portföyünde 40’a yakın hava yolu şirketi bulunuyor. McDonald’s ve Burger King gibi fastfood zincirlerinden Coca Cola, Unilever ve Danone gibi gıda üreticilerine, Carrefour, Migros, BİM gibi zincir marketlerden Ülker, Sütaş ve Pınar gibi süt üreticilerine kadar pek çok dev şirkete hizmet veriyor.

SEM PLASTİK’İN AR-GE’DEKİ GÜCÜ VE İLKLERİ

Perakende sektörünün gelişmesiyle önem kazanan ambalaj sektöründe farklılaşmak ve ambalaja yeni bir kimlik kazandırmak amacıyla 2007 yılında kurulan SEM Stüdyo Design Solutions, bu anlamda sektöründeki ilklerden biri. Uzman tasarım ekibinin yanında, İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü (İTÜ ENTAS) ile de ortak çalışmalar gerçekleştiren SEM Stüdyo, tasarımları ve özgünlüğü ile farklılaşan modellerini müşterilerinin beğenisine sunuyor.

“Gıda Servis Ambalajlarında Dünyada Hayatı Kolaylaştıran Marka Olmak” vizyonuyla hareket eden SEM Plastik, Ar-Ge’ye büyük önem veriyor. Her yıl cirosunun yüzde 5’ini Ar-Ge yatırımlarına ayıran SEM, Ar-Ge’ye düzenli olarak yatırım yapıyor. SEM Plastik, Ar-Ge yatırımları ve SEM Stüdyo sayesinde bugüne kadar pek çok başarıya imza attı. SEM, şuan 400 farklı ürüne ait tasarım tescili, 50 farklı fikir ve buluşa faydalı model tescili ve 14 adet marka tesciline sahip.

AR-GE'DEKİ İLKLER:

 • Global petrokimya devi Sabic ile özel thermoform PP hammaddesi geliştirildi.
 • PETKİM ile özel thermoform PP hammaddesi geliştirildi. Bu buluş SEM Plastik’e 2011 yılında PETKİM’in “Ar-Ge’ye En Büyük Destek Veren Firma” ödülünü getirdi. 
 • Türkiye’deki ilk plastik kristal bardak üretimi 
 • Türkiye’deki ilk thermokristal bardak üretimi
 • Türkiye’de ilk PS otomat Bardak üretimini PP’ye geçirilmesi
 • Özel Statik Arındırma Yöntemi
 • Dünyada ilk defa kristal hammaddeden endüstriyel kullanım için Antişok üretimi
 • Türkiye’de ilk defa mısır şekerinden, tamamen doğal PLA bardak ve tabak üretimi. MISIRPLAST serisi.
 • Türkiye’de bir ilk olan, porselen görünümlü, ev tipi fırında içinde yemek pişirilebilen, bulaşık makinesinde yıkanabilen tabak BORPLAS.
 • Uçaklarda ekonomik yemek yüklenmesini sağlayan özel Lunch Box üretimi

RAKAMLARLA SEM PLASTİK:

 • SEM Plastik, plastik thermoform ambalaj sektörünün 2007 yılından beri sektörünün ihracat şampiyonudur.
 • Kuzey Amerika, Avrupa, Uzak Doğu ve Ortadoğu ülkeleri olmak üzere 160’a yakın ülkeye ihracat gerçekleştiriyor.
 • En çok ihracat gerçekleştirilen ülkelerin başında; İsrail, ABD, İngiltere, Singapur, Suudi Arabistan, Uganda, Mali ve Bahreyn geliyor.
 • Üretiminin yüzde 45 -55 ’lik bölümünü ihraç ediyor. 
 • SEM Grup 350 kişi istihdam ediliyor.
 • Her yıl cirosunun yüzde 5’ini Ar-Ge yatırımlarına ayırıyor.
 • ‘Kullan at’ sektöründe pazar lideri olan SEM Plastik, ambalaj sektöründe ilk üçte yer alıyor.
 • SEM Plastik’in Filistin’deki ilk ve tek Türk yatırımı olma özelliğine sahip fabrikası, bölgenin en büyük ve en yüksek teknolojiye sahip tesisi.

ÖDÜLLER:

 • McDonald’s’ın Türkiye’ye geldiği günden beri değişmeyen tek tedarikçisi SEM Plastik oldu ve bu birliktelik McDonald’s’ın, “En İstikrarlı Tedarikçi” ödülüyle taçlandırıldı.
 • 2006 yılında SEM Plastik’in gemi tasarımlı standı, İspanya Valencia’daki Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı’nda (ITCA), ‘En iyi Dizayn Ödülü’nü aldı.
 • PETKİM, kuruluşunun 46’ıncı yılında İzmir Aliağa Rafinerisi’nde düzenlediği törenle SEM Plastik’i, ‘Yeni Ürün Geliştirme Özel Ödülü’ne layık gördü.
 • SEM Plastik 2010 yılında, İstanbul Ticaret Odası’nın her yıl düzenlediği geleneksel “Başarılı Vergi Mükellefleri” çalışması kapsamında, “Bronz Madalya” ödülünün sahibi oldu.
 • Ambalajın Ayyıldızları 2011 yarışmasında, Ülker için tasarlanan dondurmalı pasta kabı ile ödül aldı. 
 • SEM Plastik 2011 yılında, Harvard Business School, TOBB ve TEPAV’ın ortak girişimiyle geçekleştirilen ve en hızlı büyüyen şirketlerinin ödüllendirildiği yarışmada Türkiye’nin En Hızlı Büyüyen şirketleri arasında 62’inci sırada yer aldı. Türkiye,  Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Yakın Doğu Bölgesinde ise ilk 100 firma arasında ödüllendirildi.
 • SEM Plastik Grubu, 2012 yılı Aralık ayında Dubai’de üçüncüsü yapılan Küresel Girişimcilik Zirvesi’nde açıklanan, Türkiye’nin En Hızlı Büyüyen 100 Şirketi arasında iki şirketi ile yer aldı. Grubun hammadde tedarikçisi Credoy Polimer 28, SEM Plastik ise 38’inci olmayı başardı. Credoy Polimer 2009 – 2011 yılları arasında yıllık ortalama yüzde 93 büyürken, plastik ambalaj sektöründe faaliyet gösteren grubun amiral gemisi konumundaki SEM Plastik aynı dönemde yıllık ortalama yüzde 46 büyüme kaydetti.
 • İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından 13’üncüsü düzenlenen “Çevre Ödülleri”nde “Termoform Üretimine Enerji Verimliliği Projesi” ile ödüllendirildi. “Enerji Verimliliği Uygulama Ödülleri” kategorisinde “Büyük Ölçekli Kuruluşlar” dalında Ford Otosan, Eczacıbaşı Vitra ve SEM Plastik ilk üç ödülün sahibi oldu.
 • Harvard Üniversitesi’nin ünlü İş İdaresi Profesörü Michael Porter’ın kurucusu olduğu AllWorld Network, SEM Plastik Genel Müdürü Yavuz Eroğlu’na girişimcilik konusunda yaptığı çalışmalar ve bir ilk olan Filistin’deki sanayi yatırımı nedeniyle Zirve Özel Ödülü’nü verdi.
 • Yönetim Kurulu Başkanımız Yavuz Eroğlu, Middle East Commerical Center (MECC) Danıma Kuruluna, TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu'nun tavsiyesi ile Türkiye'yi temsilen seçildi. Filistin’deki yatırımımızın bölge barışına ve ekonomik refahına katkısı sebebiyle seçildiğimiz bu uluslararsı kuruluş vesilesiyleABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile buluştuk .
 • 2015 Sürdürülebilirlik Akademisi, yılın başarılı iş modellerini “Sürdürülebilir İş Ödülleri” kapsamında belirledi. Tofaş, Unilever, Pepsico gibi büyük firmaların ödüllendirildiği yarışmada iş dünyasına örnek niteliği taşıyacak projeler değerlendirildi.
 • SEM Plastik ‘Borplas – Plastik Fırınlanabilir Sıcak Yemek Tabakları’ ile Karbon ve Enerji Yönetimi Kategorisi’nde birincilik ödüle layık görüldü.
 • 2015 yılında Mc Donalds Dünya Çapında yaptığı değerlendirmede en çevreci tedarikçi kategorisinde ödül aldık
 • IMMIB tarafından defalarca Kimya’nin yıldızı ödülüne layık görüldük.
 • Dünya Gazetesinin Düzenlediği İhracatın yıldızları yarışmasında “En Fazla Ülkeye ihracat yapan Firma Kategorsinde” Turkiye çapında 3.’luk odulu aldık

SOSYAL SORUMLULUK PROJELERİ:

 • Sem Plastik’ten Van’a Yardım Eli

Sosyal sorumluluk ilkesini benimseyen SEM Plastik, yaşanan deprem nedeniyle Van’a dostluk ve kardeşlik elini uzattı. Ülkemizi derinden yaralayan bu felaketin yaralarını bir nebze de olsa sarabilmek amacıyla deprem bölgesinin önemli ihtiyaçlarından olan bardak, tabak, çatal, bıçak ve kaşık setleri ile yüklü olan Destek Tırı, SEM Plastik Silivri Fabrikası’ndan yola çıkarak rotasını Van’a çevirdi ve 8 milyon adetin üzerinde gıda servis ambalajı ulaştırıldı.

 • SEM’den Kadınlara Tam Destek…

Lider Yaratıcı Katılımcılar (LİYAKAT) Derneği tarafından, “Emek Pişti, Haydi Sofraya” sloganıyla başlatılan sosyal sorumluluk projesi ile ihtiyaç sahibi kadınların desteklenmesi ve kadınlara istihdam sağlanması amaçlanıyor.

SEM Plastik’in de destek verdiği bu proje için özel bir tabak tasarlandı. “Emek Tabakları’ adı ile başlatılan çalışmada tabakların satışından elde edilen gelir, Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’nün işbirliği ile ihtiyaç sahibi kadınların topluma kazandırılması için yürütülecek çalışmalarda kullanılacak. Kadınlara yönelik uygulanacak pilot meslek edindirme ve bireysel gelişim programı çerçevesinde, çalışmalara katılan bir grup kadına belirli süreli eğitimler verilecek ve bu eğitimler sonucunda iş garantisi sunulacak.

 • Türk Kızılayı ile İşbirliği

Türk Kızılayı’nın Afrika’ya insani yardım ulaştırabilmek için başlattığı kampanyaya SEM Ailesi de destek verdi.

 • “Geçmişten Günümüze Plastik Tarihi”

Yönetim Kurulu Başkanımız Yavuz EROĞLU’nun başkanlığını yaptığı Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV) ile çalışmalarını aktif olarak yürüten SEM Plastik, plastiğin önemini genç nesillere daha iyi anlatmak için plastik tarihini anlatan bir karikatür kitabını sektöre kazandırdı.

SEM Plastik olarak sponsorluğunu yaptığımız PAGEV Yayınları’ndan çıkan, “Geçmişten Günümüze Plastik Tarihi” isimli karikatür kitabı, SEM Plastik tarafından plastik sektör firmalarının yanı sıra okullara dağıtıldı.

 • İstanbul Bilim Sanat Merkezi Sponsorluğu

SEM Plastik, ilköğretim ve ortaöğretim çağındaki üstün yetenekli çocukların bireysel yeteneklerinin farkında olmalarını ve kapasitelerini geliştirerek en üst düzeyde eğitim almalarını sağlamaya çalışan İstanbul Bilim Sanat Merkezi’nin sponsorları arasında yer alıyor.

 • Adım Adım Oluşumu Sponsorluğu

SEM Plastik, spor aracılığıyla ihtiyaç sahibi kişi ve kurumları, yardımda bulunmak isteyen kişi ve kurumlarla buluşturan bir sivil toplum hareketi olan Adım Adım Oluşumu’na 2008 yılında destek verdi. 02 Mart 2008 tarihinde düzenlenen üçüncü Uluslararası ÖGER-Antalya Maratonunda sponsorluk üstlenen SEM Ailesi, hem tüm yardımseverlerle birlikte maratona katıldı, hem de toplanan bağışlarla Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği’ne (TOFD) katkıda bulundu.

 • SEM Plastik’in Diğer Sosyal Sorumluluk Faaliyetleri: 
  • SEM Plastik, Türkiye’ye geldiği günden beri değişmeyen tek tedarikçisi olan McDonald’s’ın Çocuk Vakfını destekliyor.
  • SEM Plastik, dünyanın en büyük havayolu catering firmalarından biri olan Gate Gourmet personelinden oluşan futbol takımının resmi sponsoru.
  • SEM Ailesi, spora olan desteğini her zaman devam ettiriyor. Şirket, fabrikalarından birinin de bulunduğu Silivri’de, Silivri Spor Futbol Takımı’nı destekliyor. Ayrıca SEM Plastik Genel Müdürü Yavuz Eroğlu, 2006- 2008 yılları arasında Silivri Spor’un Yönetim Kurulu’nda bulundu
  • Yönetim Kurulu Başkanımız Yavuz Eroğlu’nun kurucusu olduğu İstanbul Teknik Üniversitesi Çevre Koruma Kulübü’ne destek veriyor.
WhatsApp ile paylaş WhatsApp ile paylaş