Sem Plastik 2015 yılında da sektörünün ihracat birincisi oldu.

150’den fazla ülkeye ihracat gerçekleştiren SEM Plastik Grubu’nun ihracat faaliyetleri SEM Global A.Ş. tarafından yürütülüyor. Dünyanın en büyük 10 havayolu şirketinden 7’sine tek kullanımlık gıda ambalajı ürünlerini veren Sem Plastik, Ar-Ge ve tasarım çalışmaları ile piyasaya sunduğu son teknoloji ürünü ‘Borplas’ yanmaz tabağı ile yine havayolu şirketleri tarafından tercih ediliyor.

Plastik sektörü içinde ekonomik ürünler olarak ifade edilen ve tek kullanımlık gıda ambalajı kategorisinde faaliyet gösteren SEM Plastik; plastik bardak, tabak, çatal, dondurma kapları, yoğurt kapları ve ayran bardakları üretiyor. Türkiye’de Türk Hava Yolları gibi çok prestijli bir müşteri ile başlayan havayolları plastik ikram bardakları üretimi önce tüm yurtiçi havayolu firmalarını sonra da aralarında Emirates ve Katar Airways’in de yer aldığı dünyadaki en büyük 10 havayolundan 7’sini kapsayacak bir boyuta ulaştı.

SEM Plastik seyahat ekipmanları ürün grubu içinde yer alan “BorPlas” yanmaz tabak da yine havayolu şirketleri tarafından tercih ediliyor.‘BorPlas” ile Türkiye’de bir ilki gerçekleştiren SEM Plastik, fırında erimeyen plastik tabak üreterek hafifliği ile havayolu şirketlerinin dikkatini çekti. Yemekler, porselen görünümünde ancak porselenden çok daha hafif olan ‘BorPlas’ tabak içinde ev tipi elektrikli fırınlarda 200 derecelik sıcaklıkta pişirilip, aynı tabakta servis edilebiliyor. Üstelik bulaşık makinesinde yıkanıp tekrar kullanılabiliyor. Türkiye’de bir ilk olan fırında erimeyen plastik tabak, dünyada da sadece üç şirket tarafından üretiliyor.

Ar-Ge yatırımları ve 2007 yılında ambalaja bir kimlik kazandırmak amacıyla kurulan Sem Stüdyo Design Solutions ile bugüne kadar pek çok başarıya imza atan Sem Plastik; bugün 200’e yakın farklı ürüne ait tasarım tescili, 25 farklı fikir ve buluşa faydalı model tescili ve 7 adet marka tesciline sahip.

İstanbul Sanayi Odası Türkiye’nin En büyük ikinci 500 sanayi kuruluşu arasında da yer alan SEM Plastik’in ihracat faaliyetlerini yürüten SEM Global A.Ş. ise ihracattaki başarısını aldığı ödüllerle kanıtlıyor. 2013 yılında Türkiye’de en çok ihracat yapan bin firması içinde yer alan Sem Global A.Ş. 2014 yılında ve yine 2015 yılında da İMMİB İhracatın Yıldızları Ödül Töreninde ‘tek kullanımlık plastikler’ kategorisinde birincilik ödülüne sahip oldu.

Sem Plastik Genel Müdürü Yavuz Eroğlu konuyla ilgili yaptığı açıklamada öncelikle grup şirketlerinin, Türkiye’nin en büyük ihracatçı firmaları arasında yer almasından duyduğu memnuniyeti belirtti. Eroğlu, “Sem Plastik olarak Ar-Ge ve inovasyona büyük önem veriyoruz. Pazarımızın ihtiyaçlarını öngörüp, ‘nasıl farklı bir şey yapabiliriz’ diye düşünüyoruz ve bu doğrultuda çalışıyoruz. Ürün gruplarımızı her geçen gün yeniliyoruz ve geliştiriyoruz. Böylece global pazarlarda ürünlerimize her zaman talep yaratabiliyoruz. Üretimini gerçekleştirdiğimiz ürünlerin büyük bir bölümü kuruştan bile daha ucuz… Buna rağmen hiç durmadan üretiyoruz. Üretimini yaptığımız yanmaz bardak, tabaklar da dâhil söz konusu ürünlerle sektör ihracat birincisi olduk. Son 8 senedir sektörümüz adına bayrağı en önde taşımaya devam ediyoruz. Çalışmaya devam edeceğiz ve başarılarımıza yenilerini ekleyeceğiz” dedi.

WhatsApp ile paylaş WhatsApp ile paylaş