FİLİSTİN VE EKONOMİK REFAH

Kutsal Topraklar denince akla gelen  Mekke,Medine ve gözlerden biraz uzakta kalmış  ancak kutsallığına inandığımız bir de Kudüs gelir,Kudüs ;şalom ve selamı  bir arada duyduğumuz  ata yadigarı bu kutsal şehir.  Bildiğiniz gibi Türkiye’mizden ve tüm dünyadan ümre ve hac amacıyla insanlar Mekke ve Medine’ye akın eder ancak  peygamberler şehri Kudüs için bunu söylemek mümkün değildir.Sebepleri malum ancak bizler , Türk  sanayi gücünün temsilcileri olarak  özellike bu tür sıkıntılı bölgelerin ekonomik refahının gelişmesinde  rol oynayabilir ve  bölge ekonomisinin gelişmesine  katkı   sağlayabiliriz. Nasıl mı ? Cevabı basit aslında ancak bir o kadarda zor.

2009 yılında İsrail’e gerçekleştirdiğimiz bir seyahat sırasında  uzun zamandır çalıştığımız ve Filistin’de bulunan bir müşterimizi ziyaret etmeye karar verdik, birazda çekinerek El Halil kasabasına giderek müşterimizle görüşmemizi yaptık .

Toplantı  esnasında   edindiğimiz bilgiler ışığında yurtdışından herhangi bir yatırım yapılmadığını,üretimin oldukça zayıf ,ticaretin  genel olarak ithalata dayandığını öğrendik. Yaptığımız araştırmaların sonucunda mevcut durum   aklımıza neden burada üretim yapmıyoruz sorusunu getirdi ve yıllardır ticaret yaptığımız müşterimiz ile bu fikrimizi paylaştık. Yaklaşık 6 ay sonra makina ve ekipmanlarımızı kurarak  üretime başladık.

Üç yıl sonra bugün Filistin’in en büyük  yabancı ,tek Türk yatırımcısı ve  Plastik İşleme tesisi haline  gelmiş olmak  bizim için oldukça anlamlı. Firmamız 80 kişiye istihdam sağlamakta ve yılda 700 milyon tek kullanımlık bardak ve tabak üretme kapasitesine sahip olup , başta İsrail olmak üzere Ürdün ve bölge ülkelerine de ihraç etmektedir.

Gerçekleştirdiğimiz  bu yatırımın zorluklarından bahsetmek istemiyoruz  ancak herkesin bildiği gibi bırakın yatırım yapmayı insanların rahatça seyahat edebildiği bir bölge olmayan Filistin’de attığımız bu küçük adımın bölge  ekonomisine ve refahına  ciddi katkılar sağlayacağı inancı içerisindeyiz.

Bugün  bu tesisimizde sadece tek kullanımlık plastik bardak,tabak  üretiyor gibi görünebiliriz ancak  biz çalışan Filistin’li gençlerin hayallerini de  değiştirdiğimize inanıyoruz , onlara  üretmenin gururunu  ve geleceğe umutlu bakmalarını  sağlıyoruz.

 

ÖZKAN ÇELİK

YURT DIŞI SATIŞ MÜDÜRÜ

 
     
 
WhatsApp ile paylaş WhatsApp ile paylaş