Avrupa Birliği Dünya Denizlerinin Temizliğini Bir Türk’e Emanet Etti.

 

www.wastefreeoceans.eu

 

14 Haziran 2012

 

WFO TÜRKİYE, ORTADOĞU VE AFRİKA BAŞKANI YAVUZ EROĞLU OLDU

 

69 ülkede denizlerin temizliği

bir Türk’e emanet…

 

Dünya kıyılarını atıklardan temizlemek amacıyla Avrupa’da başlatılan Waste Free Oceans (Atıksız Denizler) hareketinin Türkiye, Ortadoğu ve Afrika Başkanlığı’na Yavuz Eroğlu getirildi. Merkezi Belçika’da olan ve Avrupa Birliği’nin organizasyonuyla faaliyet gösteren Waste Free Oceans kapsamında, denizlerdeki atıklar balıkçılar tarafından özel ağlarla toplanıyor ve geri dönüşüme kazandırılıyor. Ağlar atıkları toplarken balıklara ise zarar vermiyor. 2020 yılına kadar dünya kıyılarını yüzen atıklardan temizlemeyi hedefleyen bu proje, aşırı avlanmanın da önüne geçerek ekosistemi koruyor.  

 

2011 yılında başlatılan ve kısa sürede hızla büyüyen Waste Free Oceans hareketi, Avrupa Parlamentosu Milletvekili ve Çevre Komisyonu Koordinatörü Anna Rosbach Başkanlığı’nda yürütülüyor. AB Denizcilik ve Balıkçılık Bakanı Maria Damanaki de projeye destek veriyor. Denizlerdeki atık sorununun tek bir ülkeye ait olmadığı gerçeğinden hareketle, Waste Free Oceans’ın uluslararası operasyonları Avrupa, Amerika, Ortadoğu ve Afrika, Hindistan ve Uzakdoğu olmak üzere dört başkanlık üzerinden ilerliyor.

Avrupa Parlamentosu Milletvekili Anna Rosbach’ın Başkan, Avrupa Plastik Üreticileri Birliği (EuPC) Genel Sekreteri Alexander Dangis’in Yönetici olarak görev yaptığı Waste Free Oceans Vakfı, projenin Avrupa’daki çalışmalarını da yakından izleyen Yavuz Eroğlu’nu, Türkiye, Ortadoğu ve Afrika Başkanlığı’na seçti. Vakfın 55 üyesinin oy birliği ile bu göreve getirilen Eroğlu, 69 ülkedeki denizlerin temizliğinden sorumlu olacak.

Yavuz Eroğlu, Avrupa Birliği’nin büyük önem verdiği Waste Free Oceans projesinin Türkiye, Ortadoğu ve Afrika bölgesinin Başkanlığı’na bir Türk’ün getirilmesinin, ülkemizin çevre konusundaki duyarlılığının ulaştığı noktayı ve liderlik gücünü göstermesi bakımından dikkat çekici olduğunu belirtti. Eroğlu, Waste Free Oceans olarak önümüzdeki dönemde Türkiye kıyılarında kirliliğin tehlikeli boyutlara ulaştığı bölgelerin yanı sıra Lübnan ve Kongo’da yapılacak yeni projelere hazırlandıklarını söyledi.  

 

 

WhatsApp ile paylaş WhatsApp ile paylaş