Mucit Kobiler

Türkiye'nin en zeki 100 Küçük ve Orta Boy İşletme'sinin (KOBİ) başarı hikâyeleri "Mucit KOBİ'ler - Başarılı 100 KOBİ" kitabında ilk kez bir araya geldi. 2 yıldır her salı günü SABAH Gazetesi'nde Mucit KOBİ'ler adıyla yayımlanan röportajların derlemesinden oluşan kitap, Türk iş dünyasının ticari ve zihinsel haritasına ışık tutuyor. Alfa Yayınları'ndan çıkan Mucit KOBİ'ler kitabı, başarısı ispatlanmış öykülerinin yanı sıra, yeni ekonominin önemli şifrelerini ve satır aralarındaki detayları okuyucuyla buluşturuyor. 

AR-GE HARİTASI 
Ar-Ge ile kazananların başucu kitabı olacak Mucit KOBİ'ler, aynı zamanda Türkiye'nin inovasyon haritasını ve teknoloji envanterini de çıkarıyor. Türkiye'nin patent haritası, yerli ve yabancı inovasyon gurularının yazıları, Ar-Ge merkezleri, devlet teşvikleri ve küresel ticaretin yeni kuralları gibi konular da kitaptaki başlıca konular arasında. 

 

Sem Plastik firması da kendi başarı hikayesi ile kitapta yer buldu.

 

Yavuz Eroğlu Sem plastik Metin Can Mucit Kobiler

 

UÇAK MUTFAĞININ GİZLİ KAHRAMANI

 

Dünyaca ünlü havayollarının mutfağında bir KOBİ var. İlk plastik kristal bardak ve fırında erimez tabağı üreten SEM Plastik, THY, Emirates ve Singapur Hava Yolları’nın tedarikçisi oldu.

Üretim hayatına 1975 yılında başlayan Standart Enjeksiyon Makineleri (SEM) Plastik AŞ, Türkiye’nin en fazla Ar-Ge yapan şirketleri arasına girmeyi başardı. Türkiye’deki ilk plastik kristal bardak ile fırında erimez plastik tabak üretimini gerçekleştiren SEM Plastik, Türkiye ve dünyanın en büyük havayolu şirketlerine üretim yapıyor.  Şirket Ar-Ge yatırımları sayesinde Türk Hava Yolları, Emirates ve Singapur Hava Yolları’nın yanı sıra Turkish DO&CO ve LSG SKy Chefs gibi yemek üreticilerini müşterileri arasına katmış. KOBİ ölçeğinden çıkarak, büyük şirket olma yolunda hızla ilerleyen firma, Unilever ve Danone gibi gıda üreticilerine de hizmet veriyor.

 

Filistin’de Fabrika Kurdu

SEM Plastik, plastik bardak, tabak, çatal, bıçak, dondurma kutuları, ayran bardakları, yoğurt kapları ve gıda ambalajı çeşitlerini de içinde barındıran oldukça geniş bir ürün portföyüne sahip. Genel merkezi İstanbul’da olan şirket, Silivri’deki 20 bin metrekarelik alana kurulu fabrikasının yanı sıra Malatya’daki 8 bin 500 metrekarelik üretim tesisiyle sektörünün en büyük kapalı alana sahip üreticisi. Firmanın ayrıca Filistin’de 1200 metrekare kapalı alana sahip bir fabrikası da bulunuyor. Bu fabrika, Filistin’e yapılan ilk ve tek Türk sanayi yatırımı olmasıyla dikkat çekiyor. Plastik ambalaj sektörünün 2008, 2009 ve 2010 yıllarında ihracat şampiyonu olduklarını belirten SEM Plastik Genel Müdürü Yavuz Eroğlu, şirketin ihracat potansiyeline ilişkin şu bilgileeri veriyor: “2011’de Avrupa, Uzakdoğu ve Ortadoğu ülkeleri olmak üzere toplamda 85 ülkeye 22 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdik. Komşu ülkelerin sunduğu büyüme potansiyelini de araştırıyoruz.”

 

Yavuz Eroğlu Sem plastik Metin Can Mucit Kobiler

 

Ar-Ge ‘deki İlkler Başarı Getirdi

·         Türkiye’deki ilk plastik kristal bardak üretimi

·         Türkiye’deki ilk Thermokristal bardak üretimi

·         Özel statik arındırma yöntemi

·         Dünyada ilk defa kristal hammaddeden endüstriyel kullanım için anti-şok üretimi

·         Dünyada sadece 8 ülkede üretilen fırında erimez plastik tabak üretimi

·         Türkiye’de ilk defa mısır şekerinden, tamamen doğal PLA bardak ve tabak üretimi

·         Uçaklarda ekonomik yemek yüklemesini sağlayan özel lunch box üretimi

 

206 Marka Tescili Var

Her yıl cirosunun yüzde 5’ini Ar-Ge yatırımlarına ayıran şirket, 2010’da araştırmalara 2 milyon TL harcamış. SEM, 174 farklı ürüne ait tasarım tescili, 25 farklı fikir ve buluşa faydalı model tescili ve 7 adet marka tesciline sahip. 

 
 
WhatsApp ile paylaş WhatsApp ile paylaş