12 Temmuz 2012 tarihinde Washington´da , ABD’nin önemli düşünce kuruluşlarından ASPEN Enstitüsünde gerçekleştirilen Panel ’de Yavuz EROĞLU `SEM Plastik’in hikayesi ve Girişimcilik Üzerine´ konuştu.

Türkiye ile ABD arasında yürütülmekte olan çeşitli projelerin de çıkış noktasını oluşturan “Yeni Başlangıç için Ortaklıklar (PNB) Programı”nın sekretaryasını yürütmekte olan ABD’nin ünlü düşünce kuruluşu Aspen Enstitüsü’nde bir toplantı düzenlendi.  “Türkiye’nin En Hızlı Büyüyen Şirketleriyle Buluşma” başlıklı toplantıya Aspen Enstitüsü’nün Orta Doğu Programı Direktörü Toni G. Verstandig evsahipliği yaptı. Etkinlik kapsamında, Türk ve ABD’li şirketler arasında bilgi alışverişinde bulunuldu. Türk şirketlerine ABD pazarındaki fırsatlardan yararlanmanın yolları aktarılırken, ABD’li şirketlere ise Türkiye’deki iş ve yatırım yapma ortamı hakkında bilgiler verildi. Türkiye 25 şirketleri, Enstitü’de düzenlenen ve dört oturumdan oluşan bir panele de katıldı. Panelin ilk oturumunda, ABD’li küresel şirketlerin yurtdışı faaliyetlerinde yabancı ortakları seçerken nelere dikkat ettikleri tartışıldı. Infuze International isimli danışmanlık şirketinin Kurucu Ortağı Hatice Murphy tarafından yönetilen panelde, Delphos International Direktörü Syetoslav Gatchev, Intellectual Ventures Başkan Yardımcısı Kostas Mallios ve Liberty Media Kurumsal Direktörü Robin Pringle konuşmacı olarak yer aldı. Panelistler, yatırım yapacakları ülkelerin belirlenmesinde, kurumsal ve fiziki altyapının gelişmişlik düzeyi, yargı sisteminin etkinliği ve vergi yönetiminde öngörülebilirlik gibi unsurların özellikle önemli olduğunu belirtti. Konuşmacıların üzerinde durduğu diğer bir nokta da genellikle kendi iş yapma biçimlerine kolay adapte olabilecek şirketlerle çalışmayı tercih ettikleri oldu.Diğer panel, ABD hükümetinin, ABD’li şirketlerle ticaret yapan yabancı şirketlere sağladığı finansman imkanları üzerineydi. ABD Ticaret Bakanlığı’ndan Uluslararası Ticaret Kıdemli Uzmanı Ryan Bames yönetiminde gerçekleştirilen panelde, ABD Ticaret ve Kalkınma Ajansı (USTDA) İhracat Promosyon Departmanı Direktörü Leila Afas, Yurtdışı Özel Yatırım Kuruluşu (OPIC) KOBİ Finansmanı Departmanı Direktörü Alison Gatchev, Amerikan İhracat Bankası (Ex-Im) Bölge Direktörü Brian Sant’Angelo konuştu.

Laila Afas, USTDA’nın yabancı ülkelerden ABD’ye ulaşım masraflarını karşılayarak ticaret heyetler getirerek, ABD’li şirketlerle iletişime geçirdiğini söyledi. Alison Gatchev, ABD dışından şirketlerin ABD’li bir ortakla iş yapması durumunda, piyasa koşullarından daha uygun şartlarda kredi imkanları sağladıklarını vurguladı. Brian Sant’ Angelo ise yabancı şirketlerin ABD’den yapacakları ithalatın finansmanında oldukça avantajlı kredi imkanları sunduklarını belirtti. Angelo’nun verdiği bilgiye göre; Türkiye ve ABD arasındaki ekonomik ilişkilerin gelişmesinde, ABD hükümetine bağlı kuruluşların sunduğu finansman imkanlarının tanıtımının Türkiye’de daha fazla yapılması gerekiyor.

TOBB ABD Temsilcisi Neslihan Kaptanoğlu’nun moderatörlüğünde yapılan üçüncü oturumda Türk-Amerikan ilişkilerinin ekonomik ve siyasi ayağı ele alındı.Bu oturumda Türk-Amerikan Ticareti ve Sanayi Odası (TACCI) Başkanı Celal Seçilmiş, UPS Amerika Avrasya Satış Direktörü Onur Uranlı ve German Marshall Fund of the US Türkiye Projesi Direktörü Dr. Joshua Walker konuşma yaptı. Panelistler Türk ve ABD’li işadamlarının ortaklık kurmaları sürecinde karşılaştıkları zorluklar ile bu zorlukları aşmak için atabilecekleri adımlara dair önerilerini de dile getirdi.

Aspen Enstitüsü’ndeki son oturum, Türkiye 25 şirketlerinin tecrübelerine ayrıldı. TEPAV Ekonomi Politikaları Analisti ve Türkiye 25 Koordinatörü Ozan Acar yönettiği panelde PI Works Genel Müdürü Başar Akpınar ve SEM Plastik Genel Müdürü Yavuz Eroğlu konuşmacı olarak yer aldı. Panelde, söz konusu şirketlerin hızlı büyüme performanslarının altında yatan nedenler, ve önümüzdeki dönem stratejileri, ABD pazarında ne gibi fırsatlar arayışında oldukları gibi konularda değerlendirmeler yapıldı.

 

Aspen Yavuz Eroğlu Sem Plastik

PNB-AllWorld Fast Growth

Business Meet-Up

In Cooperation with TEPAV: Economic Policy Research Foundation of Turkey

 

July 12, 2012 at The Aspen Institute

One Dupont Circle | Suite 700

Washington, DC

 

Registration – ACE Lobby

8:30 – 9:30 AM

Registration Open

 

Opening – Large Conference Room

9:00 – 9:15 AM

Welcome

 

Toni G. Verstandig, Chair, Middle East Programs, The Aspen Institute

 

Panel I – Large Conference Room

9:15 – 10:30 AM

The Investor Perspective: What American firms are looking for when partnering with international firms

 

 

Moderator

Hatice Murphy, President & Founding Partner, Infuze International

Speakers

Svetoslav Gatchev, Director, Delphos International

Kostas Mallios, Vice President, Intellectual Ventures

Robin Pringle, Director of Corporate Development, Liberty Media

 

Coffee Break – Outside Large Conference Room

10:30 – 10:45 AM

 

 

Panel II – Large Conference Room

10:45 – 12:00 PM

Government Financing Options for Cross-Border Business

 

 

Moderator

Ryan Barnes, Senior International Trade Specialist, Department of Commerce

Speakers

Leila Afas, Director for Export Promotion, U.S. Trade and Development Agency (USTDA)

 

Alison Gatchev, Director of Corporate Development in the SME Finance,Overseas Private Investment Corporation (OPIC)

 

Brian Sant’Angelo, Regional Director – Global Business Development, Export-Import Bank (Ex-Im)

 

 

Networking Lunch – Outside Large Conference Room

12:00 – 1:00 PM

 

 

Panel III – Large Conference Room

1:00 – 2:15 PM

U.S.-Turkey Relationship – Economic and Political

 

 

Moderator

Neslihan Kaptanoglu, U.S. Representative, Union of Chambers and Commodity Exchanges of Turkey (TOBB)

Speakers

Celal Secilmis, President, Turkish American Chamber of Commerce & Industry (TACCI)

Onur Uranli, Multi National Sales – Americas & TMECA (Turkey, Middle East, Central Asia), UPS Supply Chain Solutions

Dr. Joshua Walker, Transatlantic Fellow, The German Marshall Fund

 

Coffee Break – Outside Large Conference Room

2:15 – 2:30 PM

 

 

One-on-One Meetings – Locations posted by Aspen Staff

2:30 – 5:00 PM

 

 

Panel IV – Large Conference Room

2:30 – 3:45 PM

The Turkish Perspective: Turkish Firms Discuss Their Challenges and Opportunities

 

 

Moderator

Ozan Acar, Economic Policy Analyst and Director of Turkey Fast Growth 25, Economic Policy Research Foundation of Turkey (TEPAV)

Speakers

Basar Akpinar, CEO, P.I. Works

 

Yavuz Eroglu, CEO, SEM Plastics

 

Dinner – Ambassador’s Residence

5:30 – 7:00 PM

A dinner reception honoring the Fast Growth delegates the residence of the Turkish Ambassador to the United States, Ambassador Namik Tan.

 

WhatsApp ile paylaş WhatsApp ile paylaş